Neden ve Nasıl Yerli Malı ?

NEDEN YERLİ MALI KULLANMALIYIZ?

En temel olarak;

• Paramızın bizim ülkemizde kalması, başka ülkelere gitmemesi için. Böylece Cari açık azalarak sırf faiz ödeyen ülkemiz için dış bağımlıklık azalacak. Çünkü cari açığı kapatmak için yabancı finansman gereklidir.

• Ekonominin canlanması ve devletin gelirlerinin artması iç ve dış borçların azalmasına katkı sağlayacağı için.

• Bu şekilde yerli malı ile yurt dışı krizlerden de en az şekilde etkilenmektedir.

• Ülkemizde kalan para ile yatırım yaparak, fabrikalar ve işyerleri açarak üretimi artırmak için. 1 yıllık brüt asgari ücretin yırtiçinde kalması 1 işçiye yeni iş imkanı yani istihdam demektir.
Böylece de, yıllık 666 TL (Brüt Asgari Ücret) x 12 = 7992 TL ile bir komşunuzun, akrabanızın, arkadaşınızın işsiz kalmasını engelleyecektir.

Nasıl Yerli Malını Anlayabiliriz?

• Öncelikle %100 yerli malı demek 869 barkod numarası ile başlayıp, üretimi Türkiye de Türk işçileri ile yapması gerekmektedir.
Böylece hem yerli işçiye hem de yerli işadamına kazanç sağlanacaktır ve bu bilgi araştırarak sağlanabilir ki buranın temel amacı budur.

• İkinci olarak Türk işçisi çalıştırıp da yabancı kökenli firmalar ile yerli işçiler kazanacak lakin şirket sahibi yabancı ülke olduğu için belli miktar paramız yurt dışına gitmektedir. Bu tür ürünlerin barkod numarası da 869'dur.

• Almama konusunda kesin dikkat etmemiz gereken yabancı kökenli ve 869 dan farklı barko numaralı ürünlerdir. Bu ürünleri mümkün olduğunca almamaız gerekmektedir. Çünkü sadece ithal eden firma al - sat ile kar elde ederek ülkemizden oldukça fazla oranda para çıkmaktadır.

Not : Bu konuda 869 barkod kodu ile başlayıp yurtdışında üretilen ya da dışarıdan alıp da sadece Türkiye de ambalajlayıp 869 barkod kodu ile piyasa sürülen ürünler mevcuttur. Bu konuda dikkatli olmalıyız. Ama genel bilinç sağlandıktan sonra bunlar istisnaden öteye gitmemezktedir.

GMCHelper
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !